EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Piotr Śniedziewski

Mallarmé i Valéry znów po polsku

Indeks autorów: Piotr Śniedziewski
Numer: 2022 / 2

W artykule zostały omówione dwie publikacje, które ukazały się nakładem Fundacji Aletheia: Pan Teste i inne pisma (2019) Paula Valéry’ego oraz Prozy różne (2020) Stéphane’a Mallarmégo. Wybór tekstów, składających się na oba tomy, oraz ich tłumaczenie przygotował Bogdan Baran.

Słowa kluczowe: Stéphane Mallarmé; Paul Valéry

Czarne słońce i błądzące planety – wokół „El Desdichado” Nervala

Indeks autorów: Piotr Śniedziewski
Numer: 2016 / 5

Celem artykułu jest refleksja nad znaczeniem metafory czarnego słońca w utworach Nervala, zwłaszcza w słynnym sonecie El Desdichado oraz w opowiadaniu Aurelia. Pisarz francuski sięga po tę metaforę, osadzając ją jednocześnie w różnorodnych kontekstach (astronomicznym, religijnym, solarnym), by zasygnalizować melancholijny krysys – charakterystyczny nie tylko dla podmiotu lirycznego w sonecie bądź narratora w opowiadaniu, ale i dla samego autora. Co ciekawe, Nervalowska metafora, nosząca wyraźne subiektywne piętno, pojawia się w wielu innych utworach (autorstwa m.in. Jeana-Paula, Heinego, Gautiera, Hugo) i wpisuje się w romantyczne próby definiowania stanów depresyjnych.
Słowa klucze: Gérard de Nerval, El Desdichado, Aurelia, melancholia, czarne słońce

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji