EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Piotr Toczyski

(Nie)czytelnictwo akademickie w perspektywie „wygody użytkownika” – wgląd z zakresu socjologii literatury i multimediów

Indeks autorów: Piotr Toczyski
Numer: 2015 / 3

Artykuł przedstawia trudno osiągalne, choć nieraz publicznie dostępne dane, przydatne w refleksji nad współczesną transformacją polskiej akademickiej humanistyki. Dane zebrane zostały w 2013 r. w wielkomiejskich uczelniach wśród studentów prawa i innych kierunków humanistycznych w ankietach audytoryjnych, indywidualnie wypełnianych przez ponad siedmiuset respondentów w trakcie zajęć. Wnioski z badania skłaniają do poszukiwania wyjaśnień, po pierwsze w kategoriach „nieczytelnictwa”, a po drugie, w kategoriach sprzyjającej czytelnictwu „wygody dostępu”. Tłem dla rozważań są inne badania czytelnictwa – a często „nieczytelnictwa” – zrealizowane w Polsce w 2012 r.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji