EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Robert Losiak

Malowniczość pejzażu dźwiękowego. O pewnym aspekcie estetycznego doświadczenia audiosfery

Indeks autorów: Robert Losiak
Numer: 2015 / 5

Artykuł jest próbą rozważenia problemu odbioru pejzażu dźwiękowego w kontekście estetycznej kategorii malowniczości. Przedstawia pojęcie pejzażu dźwiękowego, wywodząc je z tradycji szkoły ekologii dźwiękowej R. Murraya Schafera. Odnosi również problem pejzażu dźwiękowego do kulturoznawczo interpretowanej kategorii krajobrazu. Wskazuje na znaczenie doświadczenia estetycznego w relacji z pejzażem dźwiękowym w odniesieniu do kwestii zmysłowej percepcji i wartości estetycznych. Eksponuje pomijaną współcześnie kategorię malowniczości jako szczególnie przydatną w estetycznej analizie pejzażu dźwiękowego, a zarazem pozwalającą na interpretację doświadczenia pejzażu także poza kontekstem estetyki.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji