EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Shai M. Dromi

Odzyskiwanie moralności socjologia pragmatyczna i literaturoznawstwo

Indeks autorów: Eva Illouz , Shai M. Dromi
Numer: 2012 / 6

Celem tego artykułu jest dostarczenie czytelnikom narzędzi metodologicznych do badania sposobów, w jaki literatura jako praktyka społeczna, dokonuje moralnych ocen. Autorzy artykułu zwracają uwagę na założenia nowej francuskiej socjologii pragmatycznej, reprezentowanej w dużej części przez Luca Boltanski’ego oraz jego współpracowników, L. Thévenota i E. Chiapello, którzy zajmują się kwestią tego, jak osiągane jest porozumienie między stronami reprezentującymi logicznie wykluczające się roszczenia, warunkami, w których dany argument nabiera znaczenia, a także tym, kiedy ten sam argument zostaje obalony lub pominięty. Po krótkim przeglądzie głównych założeń pragmatycznej socjologii i jej stosunku do socjologii moralności, niniejszy szkic poświęcony zostaje znaczeniu takiej perspektywy badawczej dla socjologii literatury, badającej sferę fikcji jako krytykę w dyskursie moralnym społeczeństwa obywatelskiego.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji