EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sławomir Łotysz

Moda czy konieczność? Walka z hałasem ulicznym w międzywojennej Warszawie

Indeks autorów: Sławomir Łotysz
Numer: 2020 / 2

W okresie międzywojennym kwestia walki z hałasem zajmowała społeczeństwo polskie w stopniu nie mniejszym niż mieszkańców rozwiniętych krajów Zachodu. Powoływano komisje i ligi przeciwhałasowe, organizowano tygodnie ciszy i przeprowadzano pomiary hałasu na ulicach. Bazując na raportach z prowadzonych wówczas pomiarów oraz na piśmiennictwie z epoki artykuł stawia tezę, że hałas panujący na ulicach polskich miast nie był miarą postępu, a wprost przeciwnie – zacofania. Główną przyczyną zgiełku bowiem był nie nadmiar aut, tak jak w miastach zachodnich, do których się porównywano, ale fatalny stan ulic i torowisk, przestarzałe środki transportu oraz archaiczne przepisy regulujące zachowania uczestników ruchu drogowego.

Słowa kluczowe: II RP, hałas, miasto, transport, historia

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji