EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sławomir Sobieraj

Edmunda Millera poezja eksperymentu. Miedzy futuryzmem i konstruktywizmem

Indeks autorów: Sławomir Sobieraj
Numer: 2020 / 5

Autor przedstawia sylwetkę twórczą prozaika i poety dwudziestolecia międzywojennego, Edmunda Millera. Opisuje jego drogę do literatury przez współpracę z artystami plastykami, z którymi tworzył konstruktywizm polski. Następnie poddaje interpretacji nieliczne zachowane wiersze Millera, wskazując na ich związek z nurtami nowej sztuki, przede wszystkim z futuryzmem i konstruktywizmem, ale także z dadaizmem. Badacz zwraca uwagę na eksperymentalną formę utworów Millera i ich związek innowacjami graficznymi oraz poezją wizualną.

Słowa kluczowe: Edmund Miller, futuryzm, konstruktywizm, dadaizm, poezja wizualna

Wokół formizmu poetyckiego Tytusa Czyżewskiego

Indeks autorów: Sławomir Sobieraj
Numer: 2007 / 3

O formizmie literackim, którego nadrzędnym celem i wyróżnikiem jest kompozycja poetycka budowana na wzór kompozycji malarskiej (ewentualnie muzycznej)

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji