EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Stefan Treugutt

List

Indeks autorów: Stefan Treugutt
Numer: 2019 / 5

W 2007 roku do Biblioteki Jagiellońskiej dotarło archiwum Wiktora Weintrauba podarowane przez wdowę, Marię Ewelinę Żółtowską Weintraubową. Znajduje się w nim bardzo obszerna korespondencja profesora z Zofią Stefanowską (listy Weintrauba do Stefanowskiej podarowali jej spadkobiercy) oraz dwa tylko listy Stefana Treugutta, sygn. BJ Przyb. 316/07. Jeden list, ze stycznia 1960 roku, w całości dotyczy pracy nad Słowackim. Drugi, ten, który tutaj publikujemy, został napisany w listopadzie 1982 roku w Wiedniu. Treugutt skorzystał z wyjazdu za żelazną kurtynę, żeby opisać, co się działo od chwili wprowadzenia stanu wojennego. List jest napisany odręcznie na trzech złożonych na pół arkuszach papieru listowego, w sumie 12 gęsto zapisanych stron formatu A5. Ortografia i interpunkcja z niewielkimi wyjątkami jest zgodna ze współczesnymi zasadami pisowni, nie zmodernizowałam archaicznej formy słowa „mięszanina”.

Słowa kluczowe: stan wojenny, represje, IBL, organizacja nauki, symbolika wojny

Fides, Spes, Caritas

Indeks autorów: Stefan Treugutt
Numer: 1992 / 4

Wydobyty z rękopisów odczyt z 1973 roku, traktujący o twórczości Wacława Berenta

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji