EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Steven Shaviro

Życie erotyczne maszyn

Indeks autorów: Steven Shaviro
Numer: 2019 / 5

W artykule Życie erotyczne maszyn Steven Shaviro, analizując teledysk do piosenki Björk All Is Full of Love nakręcony przez reżysera Chrisa Cunninghama, podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jak czują i kochają cyborgi. Wychodząc od założenia, że ludzkość wkroczyła już w erę posthumanizmu, co znalazło swoje odbicie we współczesnych fikcyjnych narracjach, Shaviro analizuje techniki filmowe i symbolikę użytą przez Cunninghama w teledysku i udowadnia, że proponowana przez niego estetyka i metaforyka stanowią alternatywę dla popularnych narracji wirtualnego odcieleśnienia. Jednocześnie proponowane przez autora ujęcie nie poddaje krytyce zjawiska wirtualizacji, ale raczej wskazuje na jego ukryty, niewykorzystany potencjał.

Słowa kluczowe: posthumanizm, Chris Cunningham, teledysk, cyborg, Björk, ciało

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji