EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Sylwia Frach

„Tylko marksiści kochają przeszłość”. Mit w perspektywie Piera Paola Pasoliniego

Indeks autorów: Sylwia Frach
Numer: 2022 / 3

Celem tekstu jest przybliżenie kategorii mitu w ujęciu Piera Paola Pasoliniego wykorzystanej do analizy powojennego społeczeństwa konsumpcyjnego na przykładzie dwóch figur mitycznych: Edypa i Medei. Ramą badawczą, jakiej użyje się przy spojrzeniu na omawianą tematykę będzie teoria mitu a także myśl Antonia Gramsciego oraz Waltera Benjamina, od których Pasolini uczył się patrzenia na klasowość i konsumpcjonizm.  W pierwszej części artykułu wskazuje się na wyraźną analogię między teorią hegemonii Gramsciego oraz Benjaminowskim ujęciem kapitalizmu jako religii a twórczością filmową i literacką Pasoliniego. Druga część tekstu pokrótce analizuje filmy Król Edyp oraz Medea jako historyczny obraz społeczeństwa i tęsknotę za przeszłością.

Słowa kluczowe: Pier Paolo Pasolini, mit, marksizm, polityka, Król EdypMedea

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji