EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Tomáš Jirsa

Od perfumowanych wąsów do ornamentów języka. Fizjonomia pisania w Procesie Franza Kafki

Indeks autorów: Tomáš Jirsa
Numer: 2012 / 4

Autor analizuje rozdział z Procesu Franza Kafki w perspektywie wizualnej, która kształtuje pisanie tekstu. Perspektywa ta znajduje swoje odbicie w architekturze gotyckich katedr. Autor w swym wywodzie opiera się na koncepcji „gotyckiej woli kształtowania” Wilhelma Worringera, której wcieleniem jest figura ornamentu. Przestrzeń katedry gotyckiej inspiruje podejście do literatury oparte na zainteresowaniu ruchem i fizjonomią. To zainscenizowane spotkanie tekstu literackiego i przestrzeni gotyckiej pozwala skupić się na anonimowych „ruchach pisania”, które przenikają tekst i na rozumieniu wizualności i jej echa w przestrzeni.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji