EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Ulrich Baer

Fototgrafia i histeria: ku poetyce flesza

Indeks autorów: Ulrich Baer
Numer: 2013 / 4

Autor oferuje dogłębną analizę powikłanych i fascynujących związków między nauką i medycyną, które od XIX wieku ściśle powiązane są z technicznymi możliwościami medium fotograficznego. Przedstawia rozbudowaną i szczegółową analizę kolekcji fotograficznej Jean-Martina Charcota Iconographie photographique de la Salpêtrière, by wskazać nie tylko na relację między mechanizmem aparatu fotograficznego a naukową wiarą w możliwość ustanowienia niekwestionowanej wiedzy (w tym wiedzy o psychice człowieka), ale także na fakt, że te fotografie dowodzą istnienia strukturalnego podobieństwa między histerią traumatyczną a fotografią, jako że to właśnie flesz łączy patologię i technologię, a także uczy nas wiele o początkach fotografii i psychoanalizy.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji