EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Urszula Makowska

Balladyna w obrazach

Indeks autorów: Urszula Makowska
Numer: 2014 / 2

Obrazy Wojciecha Gersona i Leona Wyczółkowskiego inspirowane Balladyną Słowackiego zostały poddane lekturze (jako teksty kultury) w celu ustalenia poziomu ich korelacji z dramatem. Okazały się nie jego ilustracjami, lecz interpretacjami. Przedstawiają sceny, których nie ma w tekście literackim, ale odsyłają do jego fragmentów i zmuszają do rewizji ich rozumienia. Sposób ukazania postaci przez malarzy i organizacja przestrzeni wewnątrzobrazowej każe inaczej rozłożyć akcenty w ocenie bohaterów Słowackiego, którzy ujawniają jeszcze większą złożoność niż w dotychczasowych ustaleniach literaturoznawców (Alina demonstruje swój infantylizm, Balladyna – cierpienie, Wdowa – niekonsekwencję, a Filon – aktorstwo i możliwości kreacyjne). Sensowność takiego odczytania dramatu poprzez medium obrazów została potwierdzona w ich intertekstualnych relacjach z innymi dziełami sztuki.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji