EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Vilém Flusser

Poza papier

Indeks autorów: Vilém Flusser
Numer: 2014 / 3

Przedmiotem rozważań w niniejszym tekście są przemiany w warstwie kreatywności tekstu pisarskiego, które zachodzą w momencie pojawienia się nowych, niepapierowych form zapisu. W kulturze, rozumianej jako zbiór narzędzi do produkcji i opracowania informacji, kreatywność pisarska, która do tej pory związana była z materialną podstawą (papier), ulega przeobrażeniu za sprawą możliwości tworzenia w – jak to określa autor – polu elektromagnetycznym. Ramy i ograniczenia papieru narzucały jednocześnie ramy związane z wprowadzaniem twórczych szumów do procesu tworzenia informacji, ograniczając ich działanie jedynie do poziomów myśli i języka. Tekst wpisany w pole elektromagnetyczne jest poza tymi ograniczeniami, staje się plastyczny, procesualny, podatny na twórcze manipulacje także ze strony czytelnika.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji