EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Weronika Szulik

„Byłem raz w kinie…” – Karol Irzykowski wobec kina popularnego w latach 20. XX wieku

Indeks autorów: Weronika Szulik
Numer: 2018 / 5

Artykuł przedstawia myśl filmową Karola Irzykowskiego z perspektywy widza i uczestnika rodzącej się kultury wizualnej. Krytyk, do tej pory traktowany w badaniach wyłącznie jako pionier polskiej teorii filmowej, ukazany jest jako bywalec pokazów filmowych oraz recenzent bieżącego repertuaru kinowego. Celem tekstu jest pokazanie, że teoria Irzykowskiego zrodziła się z jego uczestnictwa i namysłu nad kulturą popularną. Podstawą tekstu są recenzje publicystyczne Irzykowskiego ukazujące się na łamach „Wiadomości Literackich (1924-1925).
Słowa kluczowe: Karol Irzykowski, „Wiadomości Literackie”, Dziesiąta Muza, kino nieme

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji