EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Wiktor Szkłowski

Nowela tajemnic

Indeks autorów: Wiktor Szkłowski
Numer: 2014 / 6

Artykuł Wiktora Szkłowskiego pochodzi z jego słynnego tomu O teorii prozy i prezentuje jego własne podejście do prozy narracyjnej. Skupił się on na badaniu układów fabularnych, mówiąc jego słowami – na „chwytach konstruowania sjużetu”. Starał się w niezliczonej ilości empirycznie istniejących opowieści odszukać typowe konstrukcje, używając tropów poetyckich do ich klasyfikacji i tworząc pojęcie „tropu fabularnego”. W artykule o nowelach kryminalnych Artura Conan Doyle’a idzie nieco odmienną drogą: traktując je jako jeden tekst pragnie w ich fabułach wykryć inwariantny schemat („najważniejsze momenty”), wyprzedzając w ten sposób badania Władimira Proppa, przedstawione w jego słynnej książce o „morfologii bajki”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji