EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Włodzimierz Karol Pessel

Literackie umiastowienie. Grzegorz Wróblewski – poeta (z) Kopenhagi

Numer: 2014 / 6

Artykuł jest próbą usytuowania – zarówno w perspektywie skandynawistycznej, jak również kulturowych studiów miejskich – twórczości Grzegorza Wróblewskiego, poety i malarza mieszkającego od połowy lat osiemdziesiątych w Danii, w podwójnym kontekście problemowym. Pierwszy dotyczy szczególnego typu literatury pięknej otwierającej się na miasta i uwarunkowania życia miejskiego; pomocne w jej analizach wydają się inspiracje teoretyczne płynące z niemieckiej socjologii przestrzeni. Natomiast drugi kontekst wiąże się ze specyficzną recepcją w Polsce kanonu literatury duńskiej, dokonującą się poprzez filtry niewygodne dla Duńczyków samych. Autor formułuje pogląd, że proza poetycka Wróblewskiego nie spełnia narzucających się jej łatwo oczekiwań: nie przynosi propozycji topografii Kopenhagi, lecz stanowi obraz zmagania się autora z fluktuującą tożsamością (w rozumieniu interakcjonizmu symbolicznego Anselma L. Straussa).

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji