EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Wojciech Wilczyk

Fotografia na tropie PRL

Indeks autorów: Wojciech Wilczyk
Numer: 2013 / 3

Szkic „Fotografia na tropie PRL” zajmuje się polskimi projektami fotograficznymi, zrealizowanymi przed czerwcem 1989, jak i po transformacji ustrojowej, które najczęściej uchylają się od dokonania interpretacji zarejestrowanych obrazów. Przedmiotem zainteresowania jest tutaj sposób, w jaki autorzy dokumentalnych serii traktują peerelowskie motywy lub obiekty kojarzone z tamtymi czasami (ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznej propagandy wizualnej). Problemy z werystycznym podaniem tematu, spowodowane słabym poziomem rodzimego szkolnictwa fotograficznego, jak i trudnością w znalezieniu tradycji dla takich działań (brak rodzimego odpowiednika „nowej topografii”), owocują przedsięwzięciami, gdzie peerelowska teraźniejszość lub historia brana jest co najwyżej w prześmiewczy nawias, uniemożliwiając tym samym analizy i interpretacje o historycznym lub społecznym charakterze.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji