EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Bakke (IBL PAN, 18 IV 2013, 18:00)

Transfiguracje zwierząt. Biotechnologie, sztuka i przyszłość życia

18.04 o godz. 18:00 w sali 144 Instytutu Badań Literackich PAN odbędzie się wykład dr hab. Moniki Bakke pt. "Transfiguracje zwierząt" finansowany z grantu Patterns Lectures i odbywający się w ramach kursu "Zwierzęta, gender i kultura".

Biotechnologie umożliwiają obecnie istnienie takich zwierząt, których nie dałoby się uzyskać metodą krzyżowania i tradycyjnej hodowli. Szybki rozwój inżynierii genetycznej i tkankowej pozwala na tworzenie nowych zwierząt-chimer, ale też umożliwia decentrację zwierzęcych ciał, czyli utrzymywanie przy życiu – i wykorzystywanie do rozmaitych celów – fragmentów zwierząt w postaci tkanek, komórek i ich części. W tym kontekście zwierzęta stają się nieznanymi dotąd formami życia, ulegającymi nowym sposobom instrumentalizacji. Ale czy biotechnologie nie mogą też nauczyć nas czegoś nowego o zwierzętach jako formach życia zasługujących na szacunek? Jak – i czy w ogóle – mogłyby służyć dobru zwierząt? Odpowiedzi na te pytania będziemy szukać poprzez bio art, czyli sztukę bezpośrednio angażującą żywe media.

17 Kwiecień 2013
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji