EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bogusław Żyłko

Wiaczesław Wsiewołodowicz Iwanow (1929-2017)

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 2021 / 3

Niniejszy tekst jest właściwie nekrologiem Wiaczesława Wsiewołodowicza Iwanowa, przedstawiającym jego sylwetkę ze wskazaniem najbardziej znaczących faktów biograficznych, mogących mieć wpływ na ukształtowanie się jego „osobowości naukowej”. Dotyczy to zwłaszcza najważniejszego rysu tej osobowości, jakim – jak się wydaje – było przemożne dążenie do syntezy wiedzy naukowej i współpracy humanistyki z naukami przyrodniczo-matematycznymi.. Ten rys uwidocznił się wyraźnie w ostatnim projekcie badawczym Iwanowa – Symbolarium, którego opis jest publikowany obok.

Słowa kluczowe: humanistyka rosyjska XX wieku, Moskwa (Pieriediełkino), indoeuropeistyka, semiotyka kultury

Stulecie formalizmu rosyjskiego

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 2014 / 6

Filologia, będąc jedną z najstarszych nauk, w ciągu swojej długiej historii wypracowała swoje typowe formy wypowiedzi, czyli bogaty repertuar gatunków naukowych. Formalizm powstał poza nauką akademicką i nawet w jawnej opozycji do niej. Urodzony w piotrogrodzkim kabarecie krótko przed pierwszą wojną światową wniósł do nauki o literaturze nowość i energię gatunków „niekanonicznych”, odnawiając ją i świadomie starając się nadać jej charakter „wesołej nauki” (Nietzsche). Związek członków Opojazu ze współczesną im sztuką (często awangardową) zauważalnie wpłynął na poetykę i styl ich własnych tekstów, dodając im niezwykłej świeżości i chroniąc je przed szybkim zestarzeniem się.

Władimir Toporow (1928-2005)

Indeks autorów: Bogusław Żyłko

Pożegnanie Władimira Toporowa

Bachtin i creative writing

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 2001 / 6

Komentarz do tekstu Bachtina zamieszczonego w tym samym numerze

Jurmich (1922-1993)

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 1995 / 1

Osobiste wspomnienie o wybitnym semiotyku Juriju Michajłowiczu Łotmanie

O poetyce inaczej

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 1994 / 4

Recenzja. Jerzy Faryno: Wwiedienije w litieraturowiedienie (Wstęp do literaturoznawstwa), Warszawa 1991

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji