EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bogusław Żyłko

Stulecie formalizmu rosyjskiego

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 2014 / 6

Filologia, będąc jedną z najstarszych nauk, w ciągu swojej długiej historii wypracowała swoje typowe formy wypowiedzi, czyli bogaty repertuar gatunków naukowych. Formalizm powstał poza nauką akademicką i nawet w jawnej opozycji do niej. Urodzony w piotrogrodzkim kabarecie krótko przed pierwszą wojną światową wniósł do nauki o literaturze nowość i energię gatunków „niekanonicznych”, odnawiając ją i świadomie starając się nadać jej charakter „wesołej nauki” (Nietzsche). Związek członków Opojazu ze współczesną im sztuką (często awangardową) zauważalnie wpłynął na poetykę i styl ich własnych tekstów, dodając im niezwykłej świeżości i chroniąc je przed szybkim zestarzeniem się.

Władimir Toporow (1928-2005)

Indeks autorów: Bogusław Żyłko

Pożegnanie Władimira Toporowa

Bachtin i creative writing

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 2001 / 6

Komentarz do tekstu Bachtina zamieszczonego w tym samym numerze

Jurmich (1922-1993)

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 1995 / 1

Osobiste wspomnienie o wybitnym semiotyku Juriju Michajłowiczu Łotmanie

O poetyce inaczej

Indeks autorów: Bogusław Żyłko
Numer: 1994 / 4

Recenzja. Jerzy Faryno: Wwiedienije w litieraturowiedienie (Wstęp do literaturoznawstwa), Warszawa 1991

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji