EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bożena Shallcross

Materialność i codzienna logosfera

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2017 / 1

Oderwany od oryginalnego tekstu cytat literacki masowo rozpowszechnia się w kulturze popularnej–mobilny i dostępny, inskrybowany na przedmiotach codziennego użytku. Wpisując ten proces w kontekst postępującej cyfryzacji literatury osłabiającej status książki drukowanej jako symbolicznego centrum kultury, dowodzę że cytat staje się prostetyczną i widmową pozostałością po niej. Praktyka hybrydowego zespolenia cytatu z jego materialnym nośnikiem wspiera jak dotąd często odrzucaną hipotezę teoretyczną określoną tutaj jako przedmiot tekstualny.

Słowa kluczowe: codzienność, cytat, dygitalizacja, inskrypcja, kodeks, książka elektroniczna, materialność, mobilność inskrypcji, nieczytelność, przedmiot tekstualny, widmowość, uprzedmiotowienie cytatu.

Requiem dla kanonu? Szczególny przypadek kanonu transatlantyckiego

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2014 / 4

Autorka przeprowadza rekonesans obszaru nauczania kanonu literatury polskiej jako obcej na wyższych uczelniach w Ameryce Płn. Ustalając jego zasadniczą odmienność (i jej przyczyny) wobec rozumienia i funkcjonowania kanonu obowiązującego w kraju, proponuje, aby go nazwać kanonem transatlantyckim.

Poeta i sygnatury

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2011 / 5

.

Dreszcz zachwytu i historia literatury za granicą

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2009 / 3

Jako punkt wyjścia autorka obrała rozmyślania Ulricha Gumbrechta na temat obecności i znaczenia zawarte w jego książce The Production of Presence, zaś właściwym przedmiotem tego artykułu jest rodzaj przed-dyskursywnego doznania jawiącego sie jako zachwyt wiodący do zatracenia się podmiotu w dziele sztuki. Autorka dąży do umiejscowienia owego psycho-fizjologicznego rezonansu, pojmowanego jako nie-Kantowski moment estetyczny, w ramach uniwersyteckiego nauczania literatury obcej.

Dziwne mydło. Zofia Nałkowska i ekonomia Zagłady, przeł. Kinga Maciejewska

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2007 / 5

Autorka skupia się na przedmiotach materialnych i ludzkim ciele jako śladach-świadectwach, które miały ulec zniszczeniu w myśl ekonomii Holokaustu

Zbigniewa Herberta podróż do zachwytu

Indeks autorów: Bożena Shallcross
Numer: 2000 / 3

Zapis epifanijnej lektury tekstów malarskich w eseistyce pisarza

Arcydzieła pióra białych mężczyzn - uwag kilka o kanonie

Indeks autorów: Bożena Shallcross

Rozmowa z Fredem Nicolsem, wykładowcą na City University of New York, o przewartościowaniach na akademickich listach lektur

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji