EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Texts and the BodyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Special Issue - English Edition 2013 vol. 1 (3) (Texts and the Body). Trzeci z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. W numerze, m. in. Karwowska, Łapiński, Nadana, Nasiłowska, Oczko, Ritz, Sobolczyk, Śmieja, Śnieżko... Pobierz cały numer za darmo!
27 Styczeń 2014

2013 nr 5: QuodlibetDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy numer, a w nim splot wielu ciekawych wątków, czyli quodlibet… (m.in.) Czabanowska-Wróbel o literaturze dla dzieci, Oczko o Ani z Zielonego Wzgórza, Dzika-Jurek o Tulli, Tabaszewska o Sosnowskim. W bloku teoretycznym znajdziemy Szahaja o Sławińskim, Markiewkę o konstruktywizmie i Cyzman o Fishu. Nie mogło też zabraknąć (jakże dziś popularnych!) wątków queerowo-genderowych: Sobolczyk o poetyce queer, Tomasik o dysursie męskości u Herberta, Śmieja o skandalu homoseksualnym, Gulik i Nowak o latouriańskim feminizmie. A na deser Odo Marquard odciąża od absolutu. Numer dedykowany Henrykowi Markiewiczowi. Czytaj wstęp Nasiłowskiej „… a muzom”
16 Styczeń 2014

Anthropology in Literary StudiesDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Special Issue - English Edition vol. 2 (Anthropology in Literary Studies). Drugi z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. Numer podzieliliśmy na dwie części: 1. Literary Studies in Relation to Anthropology (Balcerzan, Łebkowska, Nycz, Burszta, Burzyńska, Markowski, Wolska) 2. Anthropology in Literary Studies (Bolecki, Rybicka, Czermińska, Konica, Jaunszkiewicz, Maryl, Rembowska-Płuciennik) Autorem wstępu jest Grzegorz Grochowski. Pobierz cały numer za darmo!
21 Grudzień 2013

Czesław Miłosz and the Polish School of PoetryDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Special Issue - English Edition vol. 1 (Czesław Miłosz and the Polish School of Poetry). Pierwszy z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. W numerze, m. in. , Błoński, Nycz, Zalewski, Łukasiewicz, Nasiłowska, Sławiński... Pobierz cały numer za darmo!
20 Grudzień 2013

2013 nr 4: FotojęzykiDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy foto-numer, a w nim (m. in.) Grąbczewska o narodzinach języka fotografii, Rybicka o mapach, Nader o afektywnej przemocy, Mościcki o fotografii i literaturze, oraz Głowacka o sztuce i Shoah. Ponadto przekłady Longa, Jenningsa i Baera, Ubertowska o postpamięci, Dybel o Gadamerze oraz dwugłos Zaremba/Maryl o czytaniu wg Mieke Bal. Przeczytaj wstęp Bojarskiej „Słowo o fotografii”
13 Listopad 2013
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji