EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magda Szcześniak

„Para śmiertelnych wrogów w jednej mentalności” – emocje w powojennych pamiętnikach osób awansujących

Numer: 2021 / 4

Artykuł poświęcony jest analizie reprezentacji emocji w pamiętnikach osób awansujących opublikowanych w dwóch tomach serii „Młode pokolenie wsi ludowej” (red. J. Chałasiński). Korzystając z narzędzi teoretycznych wypracowanych przez historyków emocji (Reddy, Stearns) i teoretyków kultury (Ahmed, Williams), autorki opisują narzędzia używane do uchwycenia struktur odczuwania charakterystycznych dla doświadczeń przedstawicieli i przedstawicielek powojennej klasy ludowej doświadczających procesu awansu. Opisy emocji osób awansujących rzadko są jednoznaczne – uczucia mieszają się, tworząc ambiwalentne sploty radości i przerażenia, ulgi i satysfakcji, tęsknoty i poczucia wyobcowania, wstydu i dumy. Zmienność emocji, niemożność „osadzenia się” w nich wyraźnie ujawnia się w indywidualnych narracjach, w szerszej perspektywie staje się jednak również uniwersalną cechą powojennych opowieści o awansie.

Słowa kluczowe: awans, socjalizm, pamiętniki, emocje, historia ludowa

Queerowanie historii

Indeks autorów: Magda Szcześniak
Numer: 2012 / 5

Dominujący nurt pisarstwa historycznego na temat nienormatywnych relacji i zachowań seksualnych zakłada potrzebę wskazywania w mniej lub bardziej odległej przeszłości przodków dzisiejszych grup mniejszościowych. Takie założenie jest esencjalistyczne i definiuje tożsamość jako stałą, niezmienną, niemal biologiczną jedność. Tymczasem odwołanie sie z jednej strony do krytyki pisarstwa historycznego (Hayden White), z drugiej zaś do teorii queer (Elizabeth Freeman,David Halperin, Eve Kosofsky Sedgwick) i przypomnienie tez Michela Foucault na temat historii seksualności, pozwala pokazać anachroniczność takich modeli pisania historii i zaproponować nienormatywną historię nienormatywnych zachowań i relacji seksualnych. Takie modele wskazane zostają w wybranych pracach literackich i artystycznych (Michał Witkowski, Karol Radziszewski).

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji