EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Maja Głowacka

„Para śmiertelnych wrogów w jednej mentalności” – emocje w powojennych pamiętnikach osób awansujących

Numer: 2021 / 4

Artykuł poświęcony jest analizie reprezentacji emocji w pamiętnikach osób awansujących opublikowanych w dwóch tomach serii „Młode pokolenie wsi ludowej” (red. J. Chałasiński). Korzystając z narzędzi teoretycznych wypracowanych przez historyków emocji (Reddy, Stearns) i teoretyków kultury (Ahmed, Williams), autorki opisują narzędzia używane do uchwycenia struktur odczuwania charakterystycznych dla doświadczeń przedstawicieli i przedstawicielek powojennej klasy ludowej doświadczających procesu awansu. Opisy emocji osób awansujących rzadko są jednoznaczne – uczucia mieszają się, tworząc ambiwalentne sploty radości i przerażenia, ulgi i satysfakcji, tęsknoty i poczucia wyobcowania, wstydu i dumy. Zmienność emocji, niemożność „osadzenia się” w nich wyraźnie ujawnia się w indywidualnych narracjach, w szerszej perspektywie staje się jednak również uniwersalną cechą powojennych opowieści o awansie.

Słowa kluczowe: awans, socjalizm, pamiętniki, emocje, historia ludowa

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji