Żegnamy członkinię naszej Rady Redakcyjnej,
prof. Annę Zeidler-Janiszewską (1951-2017),
dziękując Jej za wieloletnią życzliwość i spontaniczne odwiedziny w Redakcji po posiedzeniach KNOK PAN.
Przypominamy fragment Jej tekstu z nr 4/2006 (s.9):
"Jeszcze nie tak dawno filozofowie nauki zastanawiali się nad tym, czy dzieje humanistyki można opisywać w sposób analogiczny do dziejów przyrodoznawstwa. Jeśli wyróżniali (z uwagi na odmienne kryteria) stadia rozwojowe przyrodoznawstwa i zarazem reprezentowali stanowisko naturalizmu metodologicznego, humanistykę lokowali zawsze na odpowiednio niższym - w stosunku do teoretycznej wiedzy przyrodniczej - szczeblu „zaawansowania”. Czynili tak i wówczas, gdy uwzględniali swoistość humanistyki wyeksponowaną w ramach tzw. przełomu antypozytywistycznego. Jednak lepsze czasy dla pozycji humanistyki nastały wraz z koncepcją paradygmatów badawczych Kuhna i tzw. epistemologicznego anarchizmu Paula K. Feyerabenda, nie mówiąc o postmodernistycznej aurze, która z jednej strony znacznie osłabiła myślenie o humanistyce w kategoriach naukowości, z drugiej jednak „wywyższyła” ją poniekąd, eksponując kulturowo-interpretacyjny status teorii przyrodniczych. Jednocześnie pojawiły się próby spojrzenia na dynamikę współczesnej nauki w perspektywie pragmatyki badań naukowych, określonej przez kompleksowy charakter zadań poznawczo-praktycznych. Dyskurs metodologiczno-teoretyczny przeniósł się w ten sposób z wyżyn filozoficznych konceptualizacji na niziny dzisiejszych badawczych praktyk." (AZJ w TD 4/2006, s. 9)
28 Lipiec 2017
Zmarł prof. Janusz Sławiński (15 III 1934 - 1 XI 2014)
Z głębokim smutkiem żegnamy
Profesora Janusza Sławińskiego,
wybitnego uczonego,
inspiratora, organizatora i czołowego przedstawiciela
nowoczesnych badań literackich w Polsce,
współinicjatora reform polskiej nauki,
twórcę „Tekstów” i patrona „Tekstów Drugich”
03 Listopad 2014
Pracownicy IBL PAN niezmordowanie popularyzują polską humanistykę. W najbliższych dniach odbędzie się kilka wykładów i warsztatów z kulminacyjnym maratonem w sobotę: Danek o psychoanalizie, Prussak o wydaniach arcydzieł, Dobrzyńska o wierszu, Sobolczyk o lekturach homoseksualnych w szkole, Gajewski o wikipedii, Maryl o blogach... do tego warsztaty czytania z Rdzanek i wycieczka po Pałacu Staszica z Wójtowicz.
26 Wrzesień 2013
'Resisting and reclaiming "nature" in gender and animal studies: a re-evaluation' ("Natura" odrzucana i odzyskiwana na przykładzie gender i animal studies – reewaluacja)
Profesor Soper zaprezentuje wybrane krytyczne stanowiska wobec koncepcji natury (i natur) w odniesieniu do gender i animal studies. Skoncentruje się na napięciach pomiędzy tymi, którzy przyjmują realistyczną i pełną szacunku perspektywę względem natury i tymi, którzy podkreślają niestabilność tego pojęcia i odrzucają je z powodu przybierania przez nie charakteru normy kulturowej.
16 Maj 2013
Transfiguracje zwierząt: Biotechnologie, sztuka i przyszłość życia.
18.04 o godz. 18:00 w sali 144 Instytutu Badań Literackich PAN odbędzie się wykład dr hab. Moniki Bakke pt. "Transfiguracje zwierząt" finansowany z grantu Patterns Lectures i odbywający się w ramach kursu "Zwierzęta, gender i kultura".
[fot. genderstudies.pl]
17 Kwiecień 2013