EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Adrianna Chorąży

O hip-hopowej intertekstualności jako rozmowie. Rap i popkultura: follow-upy i hashtagi

Indeks autorów: Adrianna Chorąży
Numer: 2017 / 5

W artykule podjęty zostaje temat intertekstualności w najnowszym polskim rapie (Dwa Sławy) poprzez analizę hip-hopowych technik (follow-up; hashtag), które służą do wprowadzania w obręb tekstu odniesień intertekstualnych. Wywód przynosi wnioski literaturoznawcze (schemat deszyfracji hashtagu, definicja follow-upu), ale i kulturoznawcze. Skupienie się na nawiązaniach do popkultury i do innych tekstów rapowych, pozwala autorce postawić tezę, że w najnowszym hip-hopie intertekstualność z jednej strony jest rzeczywistym dialogiem ze słuchaczem, a z drugiej subwersywną ingerencją w odbiorcze schematy myślowe.

Słowa-klucze: hip-hop, intertekstualność, follow-up, hashtag, rozmowa

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji