EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Agnieszka Król

Paradoksy widzialności: o związkach teorii queer i studiów o niepełnosprawności

Numer: 2022 / 1

Tekst “Paradoksy widzialności: o związkach teorii queer i studiów o niepełnosprawności” stawia w centrum zainteresowania kategorię widzialności i poprzez jej analizę przygląda się związkom studiów o niepełnosprawności (disability studies) i teorii queer. Proponuje tezę, iż zmiana społecznych warunków widzialności jest kluczowa dla osób nieheteronormatywnych i osób z niepełnosprawnościami. Analiza przeprowadzona jest w oparciu o książki niejako „założycielskie” dla obu dyscyplin: Epistemology of the Closet Eve Kosofsky Sedgwick i Niezwykłe ciała: przedstawienia niepełnosprawności w kulturze i literaturze amerykańskiej Rosemarie Garland-Thomson, jak i inne teksty czołowych badaczy teorii queer i disability studies: Lauren Berlant, Tobina Siebersa, Susan Schweik.

Słowa kluczowe: studia o niepełnosprawności, teoria queer, widzialność

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji