EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Anita Wincencjusz-Patyna

Polska szkoła ilustracji 2.0?

Numer: 2022 / 1

Przedmiot namysłu stanowią XXI-wieczne graficzne interpretacje kanonicznych utworów dla dzieci. Analizie poddane są trzy antologie poezji Tuwima, Brzechwy i Kerna wydane przez Wytwórnię. To publikacje niedające się opisywać w tradycyjnych kategoriach ilustracyjności, na wiele nieoczywistych sposobów splatające litery, słowa i obrazy. Autorka skupia się na projektach artystek młodej generacji: Małgorzaty Gurowskiej, Moniki Hanulak, Marty Ignerskiej, Agnieszki Kucharskiej-Zajkowskiej, Anny Niemierko, Gosi Urbańskiej-Macias, Justyny Wróblewskiej (Tuwim i Kern) oraz średniego pokolenia – Macieja Buszewicza, Grażki Lange, Lecha Majewskiego i Piotra Młodożeńca (Brzechwa). Artyści sięgają po kolaż z elementami fotomontażu, akcentują możliwości i specyfikę grafiki cyfrowej, wchodzą także w dialog z mistrzami starszych pokoleń.

Słowa kluczowe: ilustracja, ikonotekst, typografia, palimpsest, upcycling

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji