EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Arkadiusz Morawiec

Konzentrationslager Buchenwald, Post Weimar (w literaturze polskiej)

Indeks autorów: Arkadiusz Morawiec
Numer: 2020 / 3

Na tle polskiej literatury lagrowej liczba utworów podejmujących temat Buchenwaldu prezentuje się skromnie. Nie ma wśród nich arcydzieł lub choćby utworów wybitnych. Zdarzają się jednak dokonania interesujące pod względem poznawczym lub artystycznym. Do tych pierwszych należą, zapoznane przez badaczy nazistowskich obozów, przedwojenne reportaże Stanisława Nogaja Za drutami i kratami Trzeciej Rzeszy i wspomnienia Władysława Byłem w piekle… oraz, będące same w sobie szczególnym świadectwem, komponowane w Buchenwaldzie wiersze. Do drugich zaliczyłbym książkowy pierwodruk cyklu poetyckiego Głosy Urbankowskiego i wiersz Matywieckiego. Pomiędzy jednymi i drugimi sytuuje się rewelatorski, nie tylko na tle literatury polskiej, dramat Stara Gwardia Lurczyńskiego, ukazujący tak zwaną „szarą strefę” (określenie Primo Leviego). Pozostałe utwory są interesujące głównie jako wyraz ideologicznego i politycznego zaangażowania (widocznego nie tylko w okresie Polski Ludowej, choć wtedy przede wszystkim), a także społecznej i indywidualnej pamięci oraz wrażliwości. Buchenwald jako temat literacki nie był, nie jest i zapewne nigdy nie będzie w stanie „konkurować” z obozami usytuowanymi na ziemiach polskich, zwłaszcza z Auschwitz-Birkenau, stanowiącym centralny symbol polskiej martyrologii, a zarazem symbol Szoa i, jak to ujął Imre Kertész, były więzień Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldu, „ponadczasową przypowieść naznaczoną piętnem nieprzemijalności”. 

Słowa kluczowe: literatura polska, literatura obozowa, obóz koncentracyjny Buchenwald

Zagłada gatunków

Indeks autorów: Arkadiusz Morawiec
Numer: 2017 / 2

Recenzja: Piotr Krupiński: „Dlaczego gęsi krzyczały?”. Zwierzęta i Zagłada w literaturze polskiej XX i XXI wieku, Wydawnictwo Instytutu Badań Literackich PAN, Warszawa 2016

Słowa kluczowe: literatura polska XX i XXI wieku, zagłada Żydów, zwierzęta, studia nad zagładą Żydów (Holocaust studies), studia nad zwierzętami (animal studies)

Obecność śladów

Indeks autorów: Arkadiusz Morawiec
Numer: 2010 / 6

Specyficzna odmiana pisania o pisarstwie lagrowym

Indeks autorów: Arkadiusz Morawiec
Numer: 2008 / 6

Recenzja książki: Bartłomiej Krupa Wspomnienia obozowe jako specyficzna odmiana pisarstwa historycznego, „Universitas”, Kraków 2006.

Rozsądnie wyważone

Indeks autorów: Arkadiusz Morawiec

Recenzja. Stanisław Gawliński Pisma i postawy. Od Witkacego do postmodernizmu, Kraków 2002

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji