EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Bogdan Balicki

Socjologia nie-literatury

Indeks autorów: Bogdan Balicki
Numer: 2021 / 2

Artykułu prezentuje krytyczne podejście do zastosowania metody badawczej Bruno Latoura, znanej jako Action-Network Theory, do badań literackich. W pierwszej części Balicki omawia trudności metodologiczne związane z kontekstem istniejących już badań w zakresie socjologii literatury. W części drugiej podejmuje się próby zastosowania koncepcji Latoura do samego literaturoznawstwa, wskazując, że jednym z elementów sieci literaturoznawczej, przejawiającej się także na powierzchni tekstu, jest sceniczność. Ta szczególna własność świata literaturoznawstwa skłania autora do konkluzji, że naukę o literaturze należy powiększyć o socjologię nie-literatury, sytuującą badacza poza grą o kapitał symboliczny w polu literatury.

Słowa kluczowe: socjologia literatury, literaturoznawstwo, action-network theory, socjologia literatury, konstruktywizm

Empiryczna Nauka o Literaturze - kierunek w badaniach literackich i szkoła naukowa

Indeks autorów: Bogdan Balicki
Numer: 2010 / 4

Artykuł omawia powstanie i działania szkoły naukowej Empirycznej Nauki o Literaturze w Niemczech. Szkoła skupiona wokół Siegfrieda J. Schmidta , działająca w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, wypracowała zupełnie odrębny model literaturoznawstwa, który zarówno swoje założenia metodologiczne, jak i uporządkowanie teoretyczne, czerpie z wzorców nauk empirycznych, ze szczególnym uwzględnieniem lingwistyki, cybernetyki i teorii systemów. W kontekście założeń metodologicznych omówione zostają także podstawowe założenia Radykalnego Konstruktywizmu – nurtu w filozofii wiedzy, który znacząco wpłynął na rozwój i prace szkoły naukowej.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji