EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Fredric Jameson

Nowa historia literatury po końcu nowego

Indeks autorów: Fredric Jameson
Numer: 2012 / 3

Autor rozważa, jaką postać może przyjmować historia literatury w obecnej sytuacji społecznej i kulturowej, po zmierzchu nowoczesności. Szczególną uwagę poświęca omówieniu zmian, jakie globalizacja (wraz z takimi pokrewnymi procesami, jak amerykanizacja, utowarowienie, rozwój nowych mediów, ekspansja monopolistów etc.) wywołuje w naszym myśleniu o twórczości artystycznej. Za poznawczo atrakcyjną perspektywę uznaje przede wszystkim projekt historii literatury traktowanej przede wszystkim jako narzędzie refleksji, a nie erudycyjny wykaz faktów.

Zakochany biznesmen

Indeks autorów: Fredric Jameson

Autor odkrywa zapoznaną w recepcji anglosaskiej niezwykłość Lalki Bolesława Prusa. Oryginalność i przewagę tej powieści względem ówczesnej literatury angielskiej, francuskiej i rosyjskiej widzi nie tylko w talencie autora, ale także w specyfice polskiej historii i kultury. Jego zdaniem, głównym tematem powieści Prusa jest doświadczenie polityczne Wokulskiego, które stanowi nieobecne centrum podmiotu i najważniejszy problem całego utworu. Lalka, w jego interpretacji, to wielka powieść polityczna; narracja, której nieobecnym rdzeniem jest wydarzenie polityczne, nigdzie w powieści nie wymieniane, ale właśnie poprzez tę nieobecność obecne w niej wszędzie.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji