.
.
Esej o funkcji kapelusza w życiu i w literaturze XIX i początków XX wieku. Przykłady z powieści polskich, angielskiej i niemieckiej (B. Prus, B. Brecht, J. Galsworthy, P. Gojawiczyńska) ilustrują pogląd, iż nakrycie głowy (zarówno damskie, jak i męskie) było jedną z ważniejszych wówczas oznak pozycji społecznej. Czasami jednak nader mylącą.
Esej o współczesnej podróży do Stambułu – śladami Ludwiki Śniadeckiej, jednej z bohaterek polskiego romantyzmu, i Adama Mickiewicza, który wybrał się do tego miasta wbrew wszystkiemu i wkrótce po przyjeździe zmarł tam w listopadzie 1855 roku.
Artykuł poświęcony jest pamięci profesor Aliny Witkowskiej (1928-2011), wybitnej znawczyni epoki romantyzmu, dyrektorowi Instytutu Badań Literackich PAN, zasłużonemu kierownikowi Pracowni Literatury Romantycznej IBL PAN.
Esej analizuje list Słowackiego do matki zawierający opis tajnej podroży dyplomatycznej poety z Drezna do Londynu podczas powstania listopadowego. Relacja ta zestawiona jest z rodzącym się gatunkiem powieści „płaszcza i szpady” oraz późniejszym o sto lat wierszem Juliana Wołoszynowskiego przedstawiającym to samo wydarzenie.
Uwagi o twórczości Bruce’a Chatwina (1940-1989)
Zabawna próba zbadania fenomenu kulinarnego show Jamiego Oliviera z perspektywy antropologii życia prywatnego.
Recenzja. Adam Mickiewicz w oczach Francuzów, wybór, oprac. i wstęp Z. Mitosek, przeł. R. Forycki, Warszawa 1999