EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jean-François Hamel

Drugie cesarstwo przeszłości. Agoniczność narracyjna w dziele Karola Marksa

Indeks autorów: Jean-François Hamel
Numer: 2021 / 4

Artykuł (będący obszernym fragmentem książki) jest wnikliwym studium sprzeczności i antynomii logicznych oraz historycznych w dziele Karola Marksa. Autor analizuje emancypacyjny i rewolucyjny projekt Marksa z perspektywy kryzysu narracji historiozoficznej, wyłaniania się immanencji i materializmu historycznego oraz kryzysu uprawomocnienia nowoczesnych nauk. W analizie tej zostają użyte zarówno narzędzia antyhumanistycznej krytyki spod znaku Louisa Althussera, jak i widmontologii Jacques’a Derridy oraz koncepcje anachronizmu i prezentyzmu metodologicznego.

Słowa kluczowe: narracja, antynomie, aporia, widmontologia, anachronizm, prezentyzm, materializm, zdarzeniowość

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji