EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Jeanette Słaby

Stereotypy macierzyństwa w prozie Anny Nasiłowskiej i Manueli Gretkowskiej

Indeks autorów: Jeanette Słaby

Autorka analizuje cztery obiegowe opinie dotyczące macierzyństwa: macierzyństwo jest normalne, macierzyństwo jako powielanie matrycy, macierzyństwo jest publiczne i aseksualna matka. Podstawą takiego podziału jest przyjęcie do wiadomości faktu, że w każdej kulturze istnieje stereotyp macierzyństwa, czyli zespół obiegowych opinii o roli matki, jej prawach i obowiązkach.. Domino i Księga początku Anny Nasiłowskiej oraz Polka Manueli Gretkowskiej to w ostatnich latach najciekawsze pozycje, którym udało się wzniecić dyskusję na temat sposobu mówienia o macierzyństwie w literaturze. Autorka zastanawia się, czy w tych utworach mamy do czynienia z całkowitą deszyfracją myślenia o macierzyństwie. Okazuje się że nie do końca.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji