EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Kalina Kupczyńska

Ryso-pisanie, linio-wizualność i (formalne) stany krytyczne w komiksie autobiograficznym

Indeks autorów: Kalina Kupczyńska
Numer: 2022 / 1

Artykuł poświęcony jest formom logowizualności w komiksie autobiograficznym. Na podstawie analiz pięciu komiksów polskich twórczyń i twórcy autorka wyodrębnia formy łączenia słowa i obrazu, typowe dla narracji komiksowej. Kupczyńska proponuje kategorie linio-wizualności i ryso-pisania dla opisania cielesnych i afektywnych aspektów autobiograficzności oraz dla wskazania kodów kulturowych, wpisanych w te narracje. Odniesienia do gramatyki i historii komiksu osadzają analizy w kontekście międzynarodowych badan nad komiksem i zarazem wskazują na auto-refleksyjna naturę medium.

Słowa kluczowe: logowizualność, ryso-pisanie, komiks polski, autobiografia

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji