EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Lena Magnone

List Karola Irzykowskiego do Sigmunda Freuda

Indeks autorów: Lena Magnone
Numer: 2021 / 4

Wstęp edytorki do odnalezionego w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie listu Karola Irzykowskiego do Zygmunta Freuda. Nieopatrzony datą roczną, list zawiera wskazówki pozwalające datować go na rok 1908. Jego głównym tematem są problemy polskiego pisarza z jąkaniem. Autor Pałuby, planujący poddać się leczeniu metodą hipnotyczną, pragnie zasięgnąć opinii cenionego przez siebie specjalisty na temat skuteczności tego rodzaju terapii. Wstęp rekonstruuje stan ówczesnej wiedzy z zakresu logopedii oraz informuje na temat psychoanalitycznych teorii jąkania.

Słowa kluczowe: Karol Irzykowski, Zygmunt Freud, psychoanaliza, jąkanie

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji