EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Magdalena Popławska

Praca, „wiedza w drodze” i wrażliwość feministyczna. Analiza kulturowa oparta na autoetnografii

Numer: 2023 / 1

Artykuł problematyzuje relacje między pracą a procesem wytwarzania wiedzy i jej funkcjonowaniem w społecznych i akademickich obiegach. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem podwójnej autoetnografii, rozumianej za Elisabeth Ettorre, jako forma krytycznego, zaangażowanego pisarstwa feministycznego. Metoda autoetnografii umożliwia zrekonstruowanie i interpretację sposobów rozumienia i definiowania pracy w odmiennych instytucjach – galerii, angażującej do wytwarzania i tłumaczenia sztuki, oraz uniwersytetu, w którym autorki prowadzą badania naukowe i zajmują się dydaktyką. Namysł nad kategoriami pracy i wiedzy połączony z urefleksyjnieniem kategorii płci skutkuje propozycją rozpatrywania wiedzy jako wiedzy w drodze.

Słowa kluczowe: autoetnografia, badania feministyczne, praca, wiedza-władza,  wiedze usytuowane, uniwersytet

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji