EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Małgorzata Bogaczyk-Vormayr

Wszystko jest tekstem? Hipertekstualność jako nowe doświadczenie literatury

Tematem podjętym w niniejszym artykule są modele uprawiania literatury w Internecie. Autorka stara się wykazać, że literatura internetowa, hipertekstualność jest zagadnieniem wyjątkowo ważnym dla współczesnej teorii literatury i badań krytycznoliterackich, a umieszczenie go jedynie w sferze zainteresowań mediami zubaża refleksję rozumienia i interpretacji teksu literackiego. W artykule zaprezentowane zostały definicje hipertekstualności oraz prześledzone projekty hipertekstualne (proza, liryka). Autorka sformułowała tezę o hipertekstualności jako kolejnej realizacji szeroko rozumianej intertekstualności, zdaniem Autorki hipertekstualność wpisuje się w przemiany form literackich – w szeroko pojętą dekonstrukcję form, w nowe doświadczenie języka.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji