EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Małgorzata Sady

„Nie wiem, co to jest poezja. Ale wiem, co jest poezją”. Wstęp do poezji semantycznej

Indeks autorów: Małgorzata Sady
Numer: 2022 / 6

Stefan Themerson (1910-1988)– autor filmów awangardowych i kolaży, fotograf, filozof, pisarz, dyrektor literacki oficyny wydawniczej Gaberbocchus Press, a także dramaturg i kompozytor był także poetą. Wiersze pisał po polsku, francusku i angielsku, dla dzieci i dla dorosłych. Eksperymentował z materią poetycką. W latach 40. stworzył koncepcję poezji semantycznej, która polegała na zastąpieniu słów istniejącego wiersza jego definicjami i wymagała szczególnego układu typograficznego. Pisał także o poezji w książkach o Apollinairze i Schwittersie.

Słowa kluczowe: poezja semantyczna, Bayamus, Gaberbocchus Press, Wewnętrzny Pionowy Justunek

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji