EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marcin Giżycki

"Europa" Themersonów jako poemat filmowy, symfonia wielkomiejska i kolaż

Indeks autorów: Marcin Giżycki
Numer: 2022 / 6

Niniejszy tekst jest próbą dowiedzenia, że film Europa Franciszki i Stefana Themersonów jest nie tyle adaptacją poematu Anatola Sterna o tym samym tytule, jak się na ogół dotychczas uważało, co poematem filmowym samym w sobie. Tak zresztą nazwała film czołowa krytyczka filmowa w międzywojennej Polsce Stefania Zahorska. Ta sama autorka wspomniała też, że Themerson „chciałby robić lirykę filmową – czarno-białe wiersze filmowe”. Ale Europa wykazuje też wiele podobieństw z symfoniami filmowymi, specyficzną awangardową odmianą filmu dokumentalnego, która narodziła się w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Wreszcie Europa jest kolażem i niekonwencjonalnym filmem animowanym.

Słowa kluczowe: kolaż, „Europa”, Themersonowie, poemat filmowy

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji