EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Marek Kaźmierczak

Afirmacja zmiany. Uwagi o wpływie technologii cyfrowych na literaturoznawstwo (recenzja książki Ewy Szczęsnej zatytułowanej "Cyfrowa semiotyka")

Indeks autorów: Marek Kaźmierczak
Numer: 2020 / 1

Artykuł jest recenzją książki Ewy Szczęsnej zatytułowanej Cyfrowa semiotyka. Autor rozpatruje zasadność wprowadzonych przez autorkę monografii ustaleń w odniesieniu do następujących pojęć: znak cyfrowy, tekst, dyskurs. W recenzji jest mowa o możliwościach rozwoju nowej dyscypliny wiedzy humanistycznej, tj, cyfrowej semiopoetyka.

Słowa kluczowe: znak cyfrowy, tekst, dyskurs, cyfrowa semiopoetyka, komunikacja

Użytkownik, nadawca i odbiorca w Web 2.0. Uwagi o różnych sposobach odnoszenia się do literatury w serwisie Twitter

Indeks autorów: Marek Kaźmierczak
Numer: 2012 / 6

Serwis Twitter odzwierciedla społeczno-kulturowe zmiany w postrzeganiu literatury. Nowe media komunikacji przekształcają nawyki lekturowe, wpływając na relacje między nadawcą oraz odbiorcą. Artykuł, w którym wykorzystana została refleksja medioznawcza oraz literaturoznawcza, jest opisem najbardziej rozpoznawalnych działań komunikacyjnych inicjowanych przez użytkowników serwisu Twitter. Główna hipoteza rozważań dotyczących wpływu serwisów zaliczanych do trendu Web 2.0 na społeczny oraz kulturowy status literatury brzmi: przyszłość literatury zależy w dużej mierze od zmian pokoleniowych internautów oraz od ich kompetencji w zakresie użytkowania nowych mediów.

Semiotyka przestrzeni w powieści cyberpunkowej

Indeks autorów: Marek Kaźmierczak
Numer: 2004 / 6

Autor omawia jedną z najważniejszych kategorii dla tego gatunku literatury popularnej

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji