EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Michał Jutkiewicz

Paradoks dystynkcji. Komiks na rynku kultury w Polsce

Indeks autorów: Michał Jutkiewicz
Numer: 2017 / 5

Artykuł stara się zinterpretować sytuację sztuki komiksowej w Polsce wykorzystując narzędzia wypracowane przez Pierre’a Bourdieu w Dystynkcji. Komiks był u nas od zaistnienia w obiegu kulturowym traktowany jako przykład kultury niskiej. W momencie wyłonienia się w latach osiemdziesiątych zwartej grupy społecznej fanów tego rodzaju sztuki, powstały liczne projekty mające na celu zwiększenie statusu powieści obrazkowych. W tekście omawiane są wybrane z nich i ich relacje z mechanizmami dystynkcji działającymi w obrębie rynku kultury.

Słowa kluczowe: komiks, kultura popularna, rynek kultury, kapitał kulturowy, dystynkcja

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji