EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Paweł Rams

Bitwa o młodych. Dyskursy władzy wobec przemian życia młodzieży w Polsce w latach 70

Indeks autorów: Paweł Rams
Numer: 2020 / 1

Artykuł jest analizą tekstów publicystycznych zamieszczanych w polskiej prasie w okresie od 1968 do połowy lat 70. będących odpowiedzią na szeroko rozumianą rewolucję seksualną na Zachodzie. Autor stawia tezę, że ich głównym celem było zniwelowanie wpływu rewolucyjnego potencjału ruchów kontrkulturowych na polską młodzież. Była to jednocześnie próba poradzenie sobie ze skutkami przemian, jakie miały miejsce w Polsce po październiku 1956 roku, których kulminacją były wydarzenia z Marca 1968.

Słowa kluczowe: rewolucja seksualna, młodzież, PRL, publicystyka

Andrzeja Stawara Brzozowskiego portret podwójny

Indeks autorów: Paweł Rams
Numer: 2017 / 5

Andrzej Stawar jest autorem dwóch prac o Brzozowskim. Pierwsza z nich ukazała się w „Dźwigni” w 1928, druga w 1961 roku wychodzi jako osobny esej. W artykule niniejszym, porównując obydwie rozprawy, wskazuję na podobieństwa i różnice pomiędzy nimi. Jednocześnie staram się przyjrzeć czynnikom biograficznym i historycznym, które warunkowały obydwie interpretacje zakorzeniając je w doświadczeniu społecznym i osobistym autora.

Słowa kluczowe: Stanisław Brzozowski, Andrzej Stawar, recepcja, marksizm, PRL

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji