EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Tim Ingold

Czytanie, pisanie, malowanie

Indeks autorów: Tim Ingold
Numer: 2022 / 6

Tekst wychodzi od ustaleń Rebecci Solnit na temat traktowania czytania i pisania jako form podróży. Następnie zestawia je z praktykami średniowiecznych mnichów przy kontemplacji Pisma Świętego i praktykowaniem sztuki przez lud Yolngu. Wnioski pozwalają autorowi na zarysowanie tła dla analizy twórczości Wasilego Kadinskiego. Dzięki temu może zrewidować ustalenia dotyczące właściwości wyobraźni.

Słowa kluczowe: Kadinsky, Yolngu, czytanie, pisanie, malowanie, wyobraźnia

Rysowanie, pisanie i kaligrafia

Indeks autorów: Tim Ingold
Numer: 2015 / 4

Tim Ingold, koncentrując się na materialnych i cielesnych aspektach pisania i rysowania oraz posiłkując się szerokim kontekstem zjawisk: od dalekowschodniej kaligrafii, grafizmu Aborygenów, po zachodnią technologię druku oraz rytownictwa, zadaje pytanie o różnice między rysunkiem i pismem, podejmując jednocześnie polemikę z klasyczną teorią piśmienności. Wbrew jej ustaleniom twierdzi, że czynności rysowania i pisania nie są całkowicie odmienne; obie można traktować jako rodzaj sztuki, zaś pismo nie może być charakteryzowane poprzez kategorie technologii, linearności i notacji.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji