EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Artykuły: Wojciech Sitek

Melancholijne filmy science fiction i ocalenie w czasach rozpadu

Indeks autorów: Wojciech Sitek
Numer: 2022 / 1

Celem artykułu jest przybliżenie jednego z wariantów współczesnego kina science fiction, w którym splatają się wątki utopii, katastrofy i miłości romantycznej. Rozpoznanie koncentruje się na wizjach świata zaawansowanych technologii, stanowiącego zagrożenie dla bohaterów funkcjonujących na jego peryferiach. Refleksja poświęcona melancholijnej odmianie filmu fantastycznonaukowego wymaga przyjrzenia się postaciom, które poszukują ukojenia w relacjach uczuciowych. Kiedy pęknięcie scjentystycznego projektu staje się faktem, a porażka ideologii postępu prowadzi do zagłady, wytchnienie przynosi jedynie moment odnowienia pamięci o dawnym szczęściu. Autor szkicu sięga do reprezentacji XXI wiecznej twórczości science fiction, która zamiast heroicznego indywidualizmu, portretuje ocalającą moc wspomnień, miłości i chwilowego wyciszenia.

Słowa kluczowe: science fiction, film fantastycznonaukowy, melodramat, miłość romantyczna, melancholia

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji