EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

Festiwal nauki w IBL PANDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Pracownicy IBL PAN niezmordowanie popularyzują polską humanistykę. W najbliższych dniach odbędzie się kilka wykładów i warsztatów z kulminacyjnym maratonem w sobotę: Danek o psychoanalizie, Prussak o wydaniach arcydzieł, Dobrzyńska o wierszu, Sobolczyk o lekturach homoseksualnych w szkole, Gajewski o wikipedii, Maryl o blogach... do tego warsztaty czytania z Rdzanek i wycieczka po Pałacu Staszica z Wójtowicz.
26 Wrzesień 2013

2013 nr 3 PRL: sondowanie pamięciDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

W nowym numerze sondujemy pamięć o PRL na dwa sposoby. Jedna grupa badaczy (m. in. Artwińska, Chmielewska, Mrozik, Wołowiec, Koszowy, Szybowicz) przygląda się (auto)biografiom, literaturze i piśmiennictwu historycznemu. Druga zaś sonda (Hudzik, Mikołajczak, Gieba, Siewior) dociera na Ziemie Odzyskane. Ponadto, Niewiadomski porównuje dwudziestolecia, Jakubowiak pisze o metafikcji u Parnickiego, a Forajter przybliża nam meandry kolonialnego pożądania u Sygurda Wiśniowskiego. Przeczytaj wstęp Nycza: "PRL: pamięć podzielona, społeczeństwo przesiedlone"
03 Wrzesień 2013

2013 nr 1-2: Pozaludzkie/arcyludzkieDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Nowy, arcyludzki numer, a w nim (m. in.): Domańska o eko-humanistyce, Ubertowska o naturze (u kresu), Barcz o zwierzęcych odgłosach posthumanizmu, Wolfe o animal studies, Żylińska o bioetyce, Cielemęcka o antyhumanizmie, Gajewska zaś o przedmiotach nacechowanych erotycznie. Ponadto, trójgłos o kondycji współczesnej humanistyki (Nycz, Leśniakowska, Piotrkowski), korespondencja Łotmana z Panasem, polemika Januszkiewicza z Szahajem (i vice-versa) i wiele, wiele innych rzeczy (i nie-rzeczy). Przeczytaj wstęp Grochowskiego – „Ubi Leones”
15 Lipiec 2013

Zapraszamy na spotkanie z Kate Soper (IBL PAN, 23 V, godz. 18:00)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

'Resisting and reclaiming "nature" in gender and animal studies: a re-evaluation' ("Natura" odrzucana i odzyskiwana na przykładzie gender i animal studies – reewaluacja) Profesor Soper zaprezentuje wybrane krytyczne stanowiska wobec koncepcji natury (i natur) w odniesieniu do gender i animal studies. Skoncentruje się na napięciach pomiędzy tymi, którzy przyjmują realistyczną i pełną szacunku perspektywę względem natury i tymi, którzy podkreślają niestabilność tego pojęcia i odrzucają je z powodu przybierania przez nie charakteru normy kulturowej.
16 Maj 2013

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Bakke (IBL PAN, 18 IV 2013, 18:00)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Transfiguracje zwierząt: Biotechnologie, sztuka i przyszłość życia. 18.04 o godz. 18:00 w sali 144 Instytutu Badań Literackich PAN odbędzie się wykład dr hab. Moniki Bakke pt. "Transfiguracje zwierząt" finansowany z grantu Patterns Lectures i odbywający się w ramach kursu "Zwierzęta, gender i kultura". [fot. genderstudies.pl]
17 Kwiecień 2013
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji