EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

2012 nr 5: KampingDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

O kampie piszą: Czapliński (gry antropologiczne), Perkovich (literatura amerykańska), Meyer (rewindykacja), Newton (wzorce ról), Sedgwick (ciało) i Robertson (kamp feministyczny). Przeczytaj wstęp Nasiłowskiej "Czym jest kamp?"
28 Styczeń 2013

2012 nr 4: Realizm (post)traumatycznyDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Bojarska o dwóch wieżach i traumie odzyskanej, Mościcki o świadku (Karskim), Lipszyc o solipsyzmie, Momro o nowoczesnych paradygmatach realizmu, van Alphen o afekcie, traumie i rozumieniu, Bielik-Robson o Kafce, Rancière o Emmie Bovary, oraz – po raz pierwszy w języku polskim – Rolanda Barthes’a „Efekt rzeczywistości” wraz z komentarzem Markowskiego… i in. Numer dedykowany Ince Brodzkiej-Wald. Przeczytaj wstęp Bojarskiej: „Czas na realizm – (post)traumatyczny”
30 Listopad 2012

Sprostowanie (2012 nr 1/2)Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

„Teksty Drugie” bardzo przepraszają Panią Agnieszkę Jagodzińską za nieuwzględnienie uzgodnionej z redakcją korekty autorskiej jej tekstu wydrukowanego w numerze 1/2 2012. Poprawna wersja artykułu nosi tytuł: "Zaklinanie rzeczywistości. Ludwika Zamenhofa językowe wizje naprawy świata" i publikujemy ją tutaj.
27 Listopad 2012

Stanowisko redakcji ws. wykazu czasopism naukowych MNiSWDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

W najnowszym wykazie czasopism naukowych "Teksty Drugie" znalazły się w części C, a za publikacje w naszym piśmie przyznano 10 punktów. Prezentujemy uwagi Redakcji, przesłane na ręce p. Bogdana Szkupa, zastępcy Dyrektora Departamentu Instrumentów Polityki Naukowej MNiSW. W szczególności zgłaszamy zastrzeżenia do sposobu oceniania czasopism w części C wykazu: oparcie oceny wyłącznie na kategoriach ERIH i nieuwzględnienie obecności czasopism w innych indeksach.
06 Listopad 2012

2012 nr 3: Przestrzenie geospołeczneDofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Koczanowicz o świecie(społecznym), Wróbel o efekcie interpelacji, Nycz o Adornie i tekście, Kloch o Polsce (jako tekście), Gosk o badaniach postzależnościowych, Jameson o nowej historii literatury, Karwowska o Vancouver, Ziębińska Witek o turystyce śmierci, dwugłos Fasta i Skibińskiej o przekładzie, Głowiński o niezwykłej książce... i in. Przeczytaj wstęp Grochowskiego: "Polityczność, agon, reprezentacja"
05 Listopad 2012
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji