Special Issue - English Edition vol. 1 (Czesław Miłosz and the Polish School of Poetry).
Pierwszy z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym.
W numerze, m. in. , Błoński, Nycz, Zalewski, Łukasiewicz, Nasiłowska, Sławiński...
Pobierz cały numer za darmo!
20 Grudzień 2013
Nowy foto-numer, a w nim (m. in.) Grąbczewska o narodzinach języka fotografii, Rybicka o mapach, Nader o afektywnej przemocy, Mościcki o fotografii i literaturze, oraz Głowacka o sztuce i Shoah. Ponadto przekłady Longa, Jenningsa i Baera, Ubertowska o postpamięci, Dybel o Gadamerze oraz dwugłos Zaremba/Maryl o czytaniu wg Mieke Bal.
Przeczytaj wstęp Bojarskiej „Słowo o fotografii”
13 Listopad 2013
W nowym numerze sondujemy pamięć o PRL na dwa sposoby. Jedna grupa badaczy (m. in. Artwińska, Chmielewska, Mrozik, Wołowiec, Koszowy, Szybowicz) przygląda się (auto)biografiom, literaturze i piśmiennictwu historycznemu. Druga zaś sonda (Hudzik, Mikołajczak, Gieba, Siewior) dociera na Ziemie Odzyskane. Ponadto, Niewiadomski porównuje dwudziestolecia, Jakubowiak pisze o metafikcji u Parnickiego, a Forajter przybliża nam meandry kolonialnego pożądania u Sygurda Wiśniowskiego.
Przeczytaj wstęp Nycza: "PRL: pamięć podzielona, społeczeństwo przesiedlone"
03 Wrzesień 2013
Nowy, arcyludzki numer, a w nim (m. in.): Domańska o eko-humanistyce, Ubertowska o naturze (u kresu), Barcz o zwierzęcych odgłosach posthumanizmu, Wolfe o animal studies, Żylińska o bioetyce, Cielemęcka o antyhumanizmie, Gajewska zaś o przedmiotach nacechowanych erotycznie.
Ponadto, trójgłos o kondycji współczesnej humanistyki (Nycz, Leśniakowska, Piotrkowski), korespondencja Łotmana z Panasem, polemika Januszkiewicza z Szahajem (i vice-versa) i wiele, wiele innych rzeczy (i nie-rzeczy).
Przeczytaj wstęp Grochowskiego – „Ubi Leones”
15 Lipiec 2013
W numerze m. in. literatura i media: w życiu codziennym (Płuciennik), w Republice Weimarskiej (Segeberg), na rynku książki (Antonik, Adamczewska, Lachman), w opozycji do rynku książki (Marecki), w sieci (Kaźmierczak, Dawidowicz-Chymkowska, Maryl). Ponadto, Hendrykowski o bluesie, Filiciak o plikach (tekstowych), Zajas o transferze literackim, Mrozik o kobiecych archiwach, manifest kreatywnych Nasiłowskiej, autopiracki esej Tomka Kitlińskiego i in.
Po raz pierwszy na ekranie polskiej humanistyki: Elizabeth Long o społecznej naturze czytania.
Przeczytaj wstęp Maryla "Literatura i e-społeczeństwo"
27 Luty 2013