EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

2014 nr 3: Nośnik jest przekazem

Nowy numer o nośnikach tekstu a w nim (m.in.) Obremski o mowie, Antoniuk o brulionie, Troszyński o rękopisie, Prussak o autografach Różewicza, Szczęsna o znaku digitalnym, Przybyszewska o materialności wirtualnej, Wojda o poezji futbolowej, Śniecikowska o poezji dźwiękowej, Marecki o piszących maszynach, Kudlińska o demotywatorach. Prezentujemy także nową niemiecką myśl medioznawczą (Flusser, Kittler, Zielinski). Na deser notatniki Wata i ankieta wśród polskich pisarzy o internecie. Czytaj wstęp Maryla "Subnarracje metadanych"
05 Październik 2014

2014 nr 2: Nowa (?) filologia

Nowy numer o nowej filologii, a w nim m.in. współczesna nauka o tekście i edytorstwie (McGann, Gasparow, Prussak, Pachocki, Cybulski, Wójtowicz), metody stylometryczne w literaturoznawstwie (Eder i Rybicki). Ponadto, Mrowcewicz o (barokowym) szkle, Makowska o obrazach Balladyny, Regiewicz o komparatystyce, Rakoczy o szkole (i piśmie), trójgłos o Barańczaku (Skrendo-Kandziora-Bogalecki) i wiele innych... Czytaj wstęp Maryla "F5:Odświeżanie filologii"
08 Lipiec 2014

2014 nr 1: Afektywne manifesty

Nowy numer w nowej szacie graficznej, a w nim (m.in.): Nader o afektywnej historii sztuki, Dauksza o takimż awangardyzmie, Żychliński o laboratorium antropofikcji, Sendyka o miejscach, które straszą, Szczepan o krajobrazach postpamięci, Niziołek o pamięci na Muranowie. Ponadto polemika Jana Sowy z najnowszą książką Markowskiego (i polemika Markowskiego z tą polemiką). I dużo więcej. Numer dedykujemy Januszowi Sławińskiemu Czytaj wstęp Nycza "Afektywne manifesty"
26 Maj 2014

2013 nr 6: Zaafektowani

Nowy, zaafektowany numer a w nim (m.in.): Bielik-Robson o miłości mocnej jak śmierć, Zaleski a scrabble, Lipszyc o Bargielskiej i Mościcki o cieniach. Ponadto szkice o Kafce (Musiał, Hekselman) i Schulzu (Dybel, Jarzębski, Hueckelom i de Bruyn). Czytaj wstęp Bojarskiej "Poczuć myśœlenie: afektywne procedury historii i krytyki (dziśœ)"
26 Maj 2014

Holocaust in Literary and Cultural Studies

Special Issue - English Edition 2013 vol. 2 (4) (Holocaust in Literary and Cultural Studies). Czwarty z numerów specjalnych TD wydanych w języku angielskim dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Znajdziecie tu teksty już publikowane, które chcemy zaprezentować czytelnikom zagranicznym. W numerze, m. in. Bojarska, Czapliński, Głowacka, Krawczyńska, Leociak, Mitosek, Tokarska-Bakir, Ubertowska, Żukowski
28 Styczeń 2014
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji