EN
„Teksty Drugie. Teoria literatury, krytyka, interpretacja” (ISSN 0867-0633) to dwumiesięcznik literaturoznawczy wydawany od 1990 przez Instytut Badań Literackich PAN we współpracy ze Stowarzyszeniem Pro Cultura Litteraria.
EN

2013 nr 1-2: Pozaludzkie/arcyludzkie

Nowy, arcyludzki numer, a w nim (m. in.): Domańska o eko-humanistyce, Ubertowska o naturze (u kresu), Barcz o zwierzęcych odgłosach posthumanizmu, Wolfe o animal studies, Żylińska o bioetyce, Cielemęcka o antyhumanizmie, Gajewska zaś o przedmiotach nacechowanych erotycznie. Ponadto, trójgłos o kondycji współczesnej humanistyki (Nycz, Leśniakowska, Piotrkowski), korespondencja Łotmana z Panasem, polemika Januszkiewicza z Szahajem (i vice-versa) i wiele, wiele innych rzeczy (i nie-rzeczy). Przeczytaj wstęp Grochowskiego – „Ubi Leones”
15 Lipiec 2013

2012 nr 6: Kultur@ Literacka

W numerze m. in. literatura i media: w życiu codziennym (Płuciennik), w Republice Weimarskiej (Segeberg), na rynku książki (Antonik, Adamczewska, Lachman), w opozycji do rynku książki (Marecki), w sieci (Kaźmierczak, Dawidowicz-Chymkowska, Maryl). Ponadto, Hendrykowski o bluesie, Filiciak o plikach (tekstowych), Zajas o transferze literackim, Mrozik o kobiecych archiwach, manifest kreatywnych Nasiłowskiej, autopiracki esej Tomka Kitlińskiego i in. Po raz pierwszy na ekranie polskiej humanistyki: Elizabeth Long o społecznej naturze czytania. Przeczytaj wstęp Maryla "Literatura i e-społeczeństwo"
27 Luty 2013

2012 nr 5: Kamping

O kampie piszą: Czapliński (gry antropologiczne), Perkovich (literatura amerykańska), Meyer (rewindykacja), Newton (wzorce ról), Sedgwick (ciało) i Robertson (kamp feministyczny). Przeczytaj wstęp Nasiłowskiej "Czym jest kamp?"
28 Styczeń 2013

2012 nr 4: Realizm (post)traumatyczny

Bojarska o dwóch wieżach i traumie odzyskanej, Mościcki o świadku (Karskim), Lipszyc o solipsyzmie, Momro o nowoczesnych paradygmatach realizmu, van Alphen o afekcie, traumie i rozumieniu, Bielik-Robson o Kafce, Rancière o Emmie Bovary, oraz – po raz pierwszy w języku polskim – Rolanda Barthes’a „Efekt rzeczywistości” wraz z komentarzem Markowskiego… i in. Numer dedykowany Ince Brodzkiej-Wald. Przeczytaj wstęp Bojarskiej: „Czas na realizm – (post)traumatyczny”
30 Listopad 2012

2012 nr 3: Przestrzenie geospołeczne

Koczanowicz o świecie(społecznym), Wróbel o efekcie interpelacji, Nycz o Adornie i tekście, Kloch o Polsce (jako tekście), Gosk o badaniach postzależnościowych, Jameson o nowej historii literatury, Karwowska o Vancouver, Ziębińska Witek o turystyce śmierci, dwugłos Fasta i Skibińskiej o przekładzie, Głowiński o niezwykłej książce... i in. Przeczytaj wstęp Grochowskiego: "Polityczność, agon, reprezentacja"
05 Listopad 2012
Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji